Rovno na obsah Rovno na menu
Obec Veľká Paka
ObecVeľká Paka

Božie muky

Božie muky alebo nesprávne božia muka je drobný náboženský stavebný objekt v tvare kamenného alebo murovaného stĺpa alebo štvorbokého murovaného a omietnutého piliera s pätou, driekom, hlavicou, ktorý nesie (často na vrchole strieškou a krížom vybavenú) schránku, v ktorej je pašiový obraz, socha (súsošie) svätca alebo reliéf. Je to druh prícestnej kaplnky. Z 18. a 19. storočia na Slovensku sú najbohatšie zastúpené v okolí Trnavy, na Orave, v okolí Stropkova a na strednom Považí.

Božie muky sú dielom ľudovej architektúry a budovali sa (na Slovensku v 15.-19. storočí) uprostred dediny, pri rázcestiach, pri výpadových cestách, pri kostoloch alebo na iných významných a legendárnych miestach na pamiatku šťastných či naopak tragických udalostí v živote dediny, pospolitosti alebo jednotlivcov (napr. uzdravenie z ťažkej choroby, morová epidémia, uctenie mŕtvych, uzmierenie sporov o majetok a pod.).

Pomocou súsoší, obrazov alebo krížov zobrazovali výjavy zo života Krista. Sú rozšírené po celej kresťanskej Európe.

Božie muky umiestnené na spojnici medzi Čukarskou Pakou a Kvetoslavovom sú zaznamenané už vo vojenskej mape z roku 1763. V tomto čase tu bolo rázcestie medzi obcami Čukárska Paka, Kvetoslavovom a Šámotom.

Božie Muka

Božie muky na území časti Čukárská Paka, zaznamenané vo vojenskej mape z roku 1763

Náhodný výber z galérie

Zaujímavé odkazy

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

Návštevnosť: