Rovno na obsah Rovno na menu
Menu
Obec Veľká Paka
ObecVeľká Paka

Csemadok - hlavné cieľe

Miestna organizácia CSEMADOK bola v našej obci založená v roku 1949. Najväčší podiel na založení organizácie mal pán Ján Andrássy, ktorý bol nielen zakladateľom ale aj dušou miestnej organizácie. Pán Andrássy zastával funkciu predsedu miestnej organizácie až do roku 1983.  Vďaka nemu vyvíjala miestna organizácia veľmi bohatú kultúrnu činnosť . foto 

Ďalšími zakladateľmi boli:

 • Alžbeta Ábrahámová
 • Vincent  Ábrahám
 • Jozef Ferdics
 • František Jurányi
 • Lucia Karaszová
 • Anton Kránitz
 • Jozef Lelkes
 • Michal Molnár
 • Emília Pandová
 • Anton Takács a Ján  Varga

Hlavným posolstvom organizácie CSEMADOK je rozvoj kultúrneho života obce a zároveň zachovanie kultúrneho dedičstva.

Dôležitou udalosťou v živote miestnej organizácie bolo založenie amatérskeho divadelného súboru, ktorý aktívne fungoval až do konca 60. – tych rokov. Členovia amatérskeho súboru nacvičili niekoľko hier, s ktorými sa predstavili v okolitých obciach a dokonca aj v Bratislave. Najväčšiu zásluhu na nacvičení divadelných hier mali: Alexander Kocsis, Emília Pandová a Vilma Maliseková, ktorá pôsobila dlhé roky v našej obci ako učiteľka. Kostými si predstavitelia zhotovovali sami alebo si niektoré vypožičiavali. Medzi najúspešnejšie predstavenia patrili: Ludas Matyi a  János vitéz.  

Ďalšie hry, ktoré naštudovali: Kaviár, Pani učiteľka , O čom rozpráva les..

Obec mala vlastnú kapelu, ktorá hrala na rôznych zábavách, ktoré sa usporiadali v rámci obce . Boli to zábavy pre mladých, posedenia pri čaji a rôzne iné zábavy.

Žiaľ s príchodom televízie klesol  záujem o divadlo  a pomaly divadelný súbor zanikol. To však neznamená, že zároveň klesol aj záujem o návštevu rôznych divadelných predstavení. Naša organizácia sa snažila každoročne zorganizovať návštevu divadelného predstavenia či už doma alebo aj v zahraničí, najčastejšie v Győri alebo v Budapešti. Niekedy sme sa snažili návštevu divadla skĺbiť s celodenným výletom.  

V súčasnosti najčastejšie organizujeme návštevu divadelného predstavenia v Šamoríne. Túto tradíciu by sme chceli zachovať aj naďalej.

Výlety

Jani bácsi ( ako sme ho oslovovali a tí čo ho poznali si ho tak pamätajú ) vytvoril tradíciu v usporiadaní rôznych domácich ale aj zahraničných zájazdov, cestovalo sa najmä do rôznych kútov Slovenska ale aj  Maďarska. V tejto tradícii sme sa snažili tiež pokračovať, organizovali  sme jednodňové výlety na Balaton, žiaľ pre malý záujem sa táto niť pred pár rokmi pretrhla.

V obci sme sa snažili pri príležitosti konca fašiangov zaviesť tradíciu „ Rozlúčky s fašiangami „ , pár rokov sa nám to aj podarilo zorganizovať avšak aj v tomto prípade pre malý záujem ako aj negatívne odozvy sa v tomto podujatí nepokračovalo. Hoci naša činnosť už nie je taká rôznorodá, môžeme aj napriek tomu skonštatovať že zo strany členov miestnej organizácie máme podporu  .

V roku 1983 od pána Andrássyho prebral vedenie Ladislav  Pörsök, ktorý bol predsedom  6 rokov, teda do roku  1989 , kedy ho vystriedal Tibor Krocsány, ktorý zastával funkciu predsedu do roku 2002 . V roku 2003 bola zvolená za predsedkyňu Mária Edmárová, ktorá v tejto funkcii pôsobí dodnes. 

Súčasní členovia výboru sú:

 • Mgr. Mária Czafiková
 • Eva Csuková
 • Alžbeta  Hudeczová
 • Edita  Klárisová
 • Katarína Lonská

Udalosti

Naša činnosť sa v súčasnosti zameriava hlavne na organizovanie rôznych kultúrnych podujatí ( návštevy divadelných predstavení, organizovanie zábav ..) snažíme sa spolupracovať pri realizácii rôznych podujatí, ktoré sú zastrešené obecným úradom.  Pri tejto príležitosti by sme chceli spomenúť, že vďaka iniciatíve nášho výboru vznikla tradícia usporiadania „Dňa obce „ , toto podujatie vyvolalo pozitívny ohlas a môžeme skonštatovať, že  CSEMADOK bol pri jeho zrode.

Ďalej sme začali organizovať „ Babský bál,  „, ktorý vyvolal pozitívny ohlas v časti dámskeho obyvateľstva.

Dúfame, že žezlo po nás preberie mladšia generácia  a bude pokračovať v našich šlapajách.  

Obec

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
27 28 29 30 31
1
1
1
2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Fotogaléria

Náhodný výber z galérie

Zaujímavé odkazy

logo

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

Návštevnosť

Návštevnosť:

ONLINE:1
DNES:56
TÝŽDEŇ:794
CELKOM:1184005

Obec Veľká Paka Obec Veľká Paka Obec Veľká Paka Obec Veľká Paka