Obsah
CSEMADOK - fő küldetése
Kezdet
1949 – ben alakult meg községünkben a CSEMADOK alapszervezete. Ebben nagy érdeme volt Andrássy Jánosnak aki oszlopos alapítótagja és lelke volt a szervezetnek.
A megalakulástól egészen 1983-ig töltötte be az elnöki tisztséget. Neki köszönhetően az alapszervezet nagyon gazdag tevékenységet folytatott.
Ábrahám Erzsébet,
Ábrahám Vince,
Ferdics József,
Jurányi Ferenc,
Karasz Lúcia,
Kránitz Antal,
Lelkes József,
Molnár Mihály,
Panda Emília,
Takács Antal és Varga János.
A CSEMADOK fő küldetése a kulturális élet fejlesztése, illetve a kulturális hagyományok megőrzése.
Az alapszervezet életében jelentős esemény volt az amatőr színjátszókör megalakulása, amely a 60-as évek végéig aktívan működött. A színjátszókör tagjai nagyon sok színdarabot tanultak be és játszottak el nagy lelkesedéssel nemcsak helyben, de felléptek a környező falvakban, sőt még Pozsonyban is volt fellépésük . A színdarabok betanításában jelentős részt vállalt többek közt Kocsis Sándor, Panda Emília és Malisek Vilma aki hosszú éveken át tanárnőként tevékenykedett falunkban. A szereplők jelmezeiket maguk készítették, illetve kikölcsönözték. Nagy sikert arattak többek közt a Ludas Matyival, és a János vitézzel. További színművek melyek előadásra kerültek: Csikós, Kaviár, Tanítónő, Amiről az erdő mesél...
A falu saját zenekarral is rendelkezett, melynek közreműködésével hetente rendeztek többféle összejövetelt és táncmulatságot, többek közt leánybálokat, teaesteket, batyubálokat.
A mai napig fennmaradt a batyubál, amely a párosbál elődje volt. Sajnos a televízió megjelenésével lelohadt a színjátszókedv, s lassan megszűnt falunkban a színjátszás. Ez azonban nem jelenti azt, hogy megszűnik a színház iránti szeretet is. Ellenkezőleg - rendszeresen szerveztünk színházlátogatást Győrbe, iletve Budapestre, mely egész napos kirándulással volt egybekötve. Jelenleg leggyakrabban Somorjába járunk kölönböző előadásokra. Ezt a hagyományt továbbbra is meg szeretnénk őrizni.
Kirándulások
Jani bácsi hagyományt teremtett a tagság részére szervezett kirándulásaival, melyek nem csak belföldi, de külföldi kirándulások is voltak. Főleg Magyarország több nevezetességét látogathatta meg a tagság. Ezt a hagyományt szintén megőriztük és minden év folymán legalább egy kirándulásra sor került , leggyakoribb uticél a Balaton volt. Sajnos már több éve ez a hagyomány megszakadt a kis érdeklődés miatt.
Talán még említésre méltó, hogy szerettünk volna községünkben meghonosítani a “dörejárás“ hagyományát. Pár alkalommal sikerült megrendeznünk , de sajnos pár éve a kis érdeklődés illetve a negatív visszhangok miatt ez abbamaradt.
Bár az utóbbi évek tevékenysége már nem olyan sokoldalú, ennek ellenére megállapíthatjuk, hogy a tagság bizalmát és támogatását élvezzük, hisz az alapszervezet taglétszáma csak az elhalálozással csökkenik.
Tagok
1983-ban Andrássy Jani bácsitól Pörsök László vette át a stafétát, aki 6 éven át, tehát 1989-ig a vezette a Csemadok helyi alapszervezetét , őt Krocsány Tibor váltotta, aki 2002 –ig foglalta el az elnöki posztot, jelenleg pedig Edmár Mária vezeti 2003-tól a helyi alapszervezetet.
A többi vezetőségi tag névsora:
Czafik Mária, Mgr.
Csuka Éva,
Hudecz Erzsébet,
Jurányi Anna,
Kláris Edit ,
Lonsky Katalin.
Rendezvények
Tevékenységünk az utóbbi években főleg különböző kultúrrendezvények ( pl. párosbál, gyermeknapi rendezvények) és színházlátogatások megrendezésére irányul. Segítünk a polgármesteri hivatal által szervezett rendezvények megvalósításában. A CSEMADOK vezetőségének kezdeményezése alapján honosult meg falunkban a falunap megrendezése, továbbá már harmadik alakalommal rendeztük meg a Banyabált, amely pozitív viszhangot váltott ki a falu hölgytagjainál.
Bízunk benne, hogy a jövőben is sikerül folytatnunk az alapszervezet működését és reméljük, hogy ezt a stafétát átveszi majd a fitalabb nemzedék is.